Dziewczynka z Instagrama

Za nami pierwsze tygodnie noworocznych postanowień. Klasycznie, siłownie i fitness kluby pękają w szwach, bo przecież każdy obiecał sobie zrzucenie masy i zrobienie rzeźby na tegoroczny „projekt plaża”…hehe..Jak co roku, każdy odstawił kebaby i burgery i został domowym Master Szefem, przygotowując wszystko co z definicji ma być fit i light (pewnie do pierwszego ciepłego weekendu, ale trzymam kciuki za bardziej wytrwałych).

Bardziej zdeterminowani rzucili palenie i ograniczyli weekendowe balety alkoholowe na rzecz marzeń o zrzuceniu kilku kilogramów.

No i gdzieś tam,na szarym końcu noworocznego koncertu życzeń, listę zamykają dwa słowa: zmienić pracę.

Niestety,jak wszystkie postanowienia prywatne, i te zawodowe z czasem topnieją i pozostaje po nich wspomnienie dobrych chęci i nie (update’owane) CV, które miało zapewnić szybką zmianę i wieczne szczęście w nowej firmie.(???)

Dla mnie 2020 rozpoczął się od cholernie intensywnej pracy na krótkich terminach-nie byl na tyle łaskawy aby dać mi chwilę na rozpęd, no cóż, już czuję że się nie polubimy.. ale do rzeczy.

Zaryzykuję stwierdzenie, że każdy, kto kiedykolwiek rekrutował, choć raz usłyszał „potrzebujemy drugiego Marka” albo „znajdźcie kogoś kto ogarnia tak samo jak Anka”. Kiedy ciężko jest opisać konkretne kompetencje i ich poziom, najłatwiej sięgnąć po opis osoby – z takiego założenia zawsze wychodzi przyszły manager. A ty, drogi rekruterze, będziesz musiał nauczyć się klonować ludzi.

Wydawałoby się,że rekrutacje na stanowiska asystenckie i administracyjne,są banalnie proste. Wystarczy puścić ogłoszenie, zaprosić na krótkie spotkanie, ocenić kompetencje, złożyć ofertę i mieć spokój. 


Taki właśnie błąd popełniłem, podchodząc do rekrutacji na Recepcjonistkę. 

Mając w cholerę innej roboty,niezbyt finezyjnie podszedłem do tematu – stwierdziłem że zamieszczenie ogłoszenia wystarczy i że nie trzeba się specjalnie wysilać. Dość luźno acz konkretnie wpisałem zakres obowiązków, czego oczekujemy od kandydatek (spokojnie,w ogłoszeniu dodałem też płeć męską,ale jako że prawie wszystkie aplikacje podesłały kobiety-reszta tekstu będzie żeńsko brzmiąca. Dużo tego nie było, bo nie szukam gwiazdy z doświadczeniem, która przyjdzie na 3 miesiące na przeczekanie, aż inne (bardziej intratne) oferty pracy wpadną jej w oko i bez żalu zostawi mnie z ręką w … problemach 🙂

Długo czekać nie musiałem,w ciągu 2 dni od publikacji wpadło na skrzynkę kilkanaście CV. Teraz pozostało tylko wybrać co ciekawsze,spotkać się,zdecydować się na kogoś i zatrudnić…szkoda,że łatwiej powiedzieć niż zrobić…

Wymagań jakiś specjalnych nie stawiam: fajnie jeśli trafi się ktoś z ” jakimś” doświadczeniem na recepcji oraz znajomością angielskiego, ale jeśli trafi się ktoś kumaty, kto pracował w kebabie albo na promocji, nie omieszkam zatrudnić.

Zaczynam przeglądać aplikacje. Office Manager z 10-letnim stażem – mocnym akcentem się zaczyna. Zakres obowiązków na piętnaście myślników, dwa kierunki podyplomowe z zarządzania – po co aplikuje na recepcje?

Przeglądam dalej: tancerka z „jaka to melodia”, ze cztery asystentki zarządu z korporacji, tłumaczka, dwie studentki, fryzjerka, niania, oraz parę dziewczyn obecnie siedzących na recepcji. Jest z czego wybierać!

Wybrałem cztery osoby, ustawiliśmy spotkanie i pozostało czekać na efekty.Dziewczynka z Instagrama

Wchodzę do sali i oczom nie wierzę. Laska ma taki make-up, jakby właśnie szła na Sylwestra. Przyglądam się bliżej: doklejone rzęsy, oślepiające bielą ząbki, i te nowo zrobione, napompowane kwasem hialuronowym usta. Gdyby to było tyle, nie zawracałbym tym głowy..ale uwaga:

Laska przychodzi na spotkanie w bluzce bez stanika (sorry za extra szczegół, ale rzadko zdarza się taki widok na rekrutacji), miniówie i kozakach.

Reszta to standard: Korsik na łapce, Tous na łańcuszku i iphone 7 nówka sztunia (z etui z uszami królika). Taka polska wersja pornogwiazdy z brazzersów. Tyle więc o wyglądzie, sprawdźmy teraz procesor:

Kandydatka numer jeden chciałaby być recepcjonistką, bo uważa że „taka praca dałaby jej dużo satysfakcji i mogłaby realizować swoje pasje”. W wolnym czasie, uwielbia spotkania ze znajomymi i chodzenie na imprezy. Angielski zna w stopniu komunikatywnym, choć uważa że zdanie „I go to work yesterday” jest w pełni poprawne. Chciałaby zarabiać jak najwięcej, a jej (totalnie absolutne) minimum to 4000 złotych na rękę.

No, nie dogadaliśmy się..Reception Manager from Korpo

Druga kandydatka pracuje na recepcji w jednej z większych firm konsultingowych w Warszawie. Chcę zmienić pracę, bo nie ma „czelendżu”, taski są ciągle takie same, a dedlajny coraz bardziej nierealne, a tak w ogóle to chciałaby zarządzać ludźmi i być kołczem.

-Ok, umówmy się że zaczynasz u nas pracę, jest pierwszy dzień, nagle dzwoni telefon, odbierasz,a po drugiej stronie ja i mówię Ci że jestem w Nowym Jorku, właśnie mnie okradli,dzwonie z budki i nie mam dokumentów-a jutro muszę być w Paryżu. Jak mi pomożesz? 

-O wow, to ciężki kejs! Tak szybko to nie wiem,muszę chwile pomyśleć.

-Spoko, zastanów się.

(Po chwili)

-Chyba nie trzymałabym Cie na hołdzie,  zrobiłaby risercz i zadzwoniła.

-Acha.

Nie disuję jej za podejście, ale nie chyba nie złapiemy wspólnego lengłidża..Studentka

Spośród wszystkich kandydatek, najnormalniejsza: otwarta, uśmiechnięta, nie zadufana w sobie, ambitna i pomysłowa. Dotychczas pracowała w pizzeri jako kelnerka, opiekowała się dziećmi i dawała korki z angielskiego. Dałem jej to samo zadanie co poprzedniczce:

– Zadzwoniłabym do hotelu w którym się zatrzymałeś, prosiłbym aby wysłali po Ciebie taksówkę, którą pojechałbyś do ambasady aby wyrobili Ci dokumenty, a ja w tym czasie zarezerwowałabym Ci lot do Paryża. W tym samym czasie prosiłabym hotel, aby dał Ci jakiś telefon, aby mieć z Tobą kontakt.

No nie powiem, rozwaliła system..hehe. Jak na dziewczynę bez żadnego doświadczenia – zajebisty plus za kreatywność!

Finalnie złożyłem jej ofertę – nie przyjęła. Wolała pracę w (cytuję) „bardziej formalnym środowisku”. Damn!Druga strona lustra

A jakie wymagania kandydatkom na Recepcjonistki,stawiają „Grażynki” , korpo HRabiny? Polecam przeczytać, trochę ku przestrodze, aby nie pierdolić takich farmazonów w ogłoszeniach:

Autentyk!

  • wysoka kultura osobista, miłe usposobienie, poczucie taktu,
  • bardzo dobra organizacja pracy własnej, podzielność uwagi (równoczesne dopilnowanie kilku spraw),
  • zaangażowanie w wykonywaną pracę,
  • samodzielność i zdolności organizacyjne, umiejętność pracy w stresie i szybkim tempie,
  • umiejętność pracy w zespole, łatwość nawiązywania kontaktu z ludźmi (uprzejmość, ale i stanowczość),
  • łatwość wysławiania się w mowie i piśmie,
  • bardzo dobra znajomość języka angielskiego w mowie i piśmie,
  • praktyczna znajomość środowiska MS Office oraz obsługi urządzeń biurowych,
  • doświadczenie w obsłudze wymagającego klienta i pracy biurowej będą dodatkowym atutem.

Już widzę oczami wyobraźni, te testy psychologiczne, te wywiady kompetencyjne i te zadania z Excela i Worda, jakim zostaną poddane kandydatki. A to wszystko po to, aby znaleźć osobę, która będzie witać gości, dbać o porządek w biurze i z uśmiechem odbierać telefony.

A ja? No cóż, dałem proste ogłoszenie, stawiając na normalnych ludzi z ambicjami. Czas pokaże, czy słusznie. Jak dotąd, stawianie na chciejstwo i kumatość, zamiast na doświadczenie – ku mojemu zadowoleniu, nie zawodzi.