Dlaczego nie potrafimy znaleźć pracy? Czyli słów kilka o polskim lenistwie.

Rynek ciekawie się podzielił: mamy ludzi szukających pracy nieustannie (takie hobby, jak się za bardzo w pracy nudzi), ludzi nie szukających pracy ale posiadających aktualnie pożądane na rynku kompetencje (i to do nich namolnie dzwonimy my – rekruterzy), oraz ludzi, którzy nie wiedzą jak skutecznie zmienić pracę. Dziś więc o tych ostatnich będzie.

Dla większości z nas szukanie pracy kończy się kliknięciem w guzik „aplikuj”, dołączeniem CV i wypełnieniem tego cholernego formularza (pół biedy jak pytają tylko o dostępność i kasę). Mnie zawsze szlag trafia jak widzę przekierowania do tych systemów tzw. wewnętrznych. I weź tu spędź 15 minut zakładając profil, uzupełniając wykształcenie, doświadczenie, języki bla bla bla… rzygać się chce. Przecież to samo jest w CV. Po co to? I dla kogo? Dla mnie to taka sztuka dla sztuki, żeby zobaczyć kto wytrwa do końca, a kto odpuści (szkoda tylko że te firmy nie wiedzą że większość ludzi odpuszcza na początku), i dziwią się potem że nie mają spływu aplikacji.

A gdyby tak od jutra spróbować delikatnie oszukać system?

  1. Znajdź jutro ogłoszenie które Cie interesuje (i upewnij się że posiadasz skille, których potrzebują. Wszystkich nigdy nie będziesz mieć, wystarczą pierwsze 3-4 kropki w „wymaganiach”).
  2. Wyślij CV (mała podpowiedź: często w ogłoszeniach na pracuj.pl, po tym jak zaaplikujesz, pojawia się okno w którym możesz (uwaga: nie musisz), podać wykształcenie, ile chcesz zarabiać i ilość lat doświadczenia). Te informacje nie wędrują z Twoim CV do pracodawcy! Nie musisz się stresować jeśli dostaniesz maila z porównaniem kandydatów. To nie są informacje od firmy do której aplikujesz, ale z pracuj.pl!
  3. Skopiuj nazwę firmy, wejdź na Linkedin oraz Goldenline, wklej do wyszukiwarki i dopisz „HR” 

ale a) jeśli nie masz profilu w w/w – załóż bez wahania – zwiększysz swoje szanse!

ale b) jeśli posiadasz ale dawno Cię tam nie było? – odśwież informacje jakie tam istnieją (nowe stanowisko, zakres obowiązków, kursy)

  1. Najpewniej znajdziesz parę osób, które w tej firmie zajmują się rekrutacją – wyślij wiadomość, w której szybko uda Ci się sprawdzić, na ile Twoje doświadczenie będzie dla nich interesujące. Możesz napisać np. tak: „Dzień Dobry, zauważyłem/-łam że poszukujecie osoby na stanowisko „X”. Czy moje doświadczenie będzie Państwu przydatne w tym zakresie”? „
  2. Poczekaj 2-3 dni na odpowiedź. Uwierz mi, przeglądanie CV to nie jedyna rzecz którą robią HRowcy. Daj im chwilę aby odczytali Twoją wiadomość, skonsultowali Twoje CV z biznesem i wrócili do Ciebie z odpowiedzią.
  3. Jeśli odpowiedzi nie dostaniesz, postaraj się znaleźć na Linkedin.com lub Goldenline.pl szefa działu do którego aplikujesz i napisz do niego. Kto bardziej może zarekomendować swojemu HRowi spotkanie z Tobą, jeśli nie ktoś niecierpliwie czekający na właściwe kompetencje w swoim dziale.
  4. Podpytaj znajomych (i tak z niektórymi ludźmi z pracy trzymasz się bliżej, więc podpytaj ich) czy znają kogoś w firmie do której chcesz aplikować. Niekoniecznie trzeba znać kogoś w dziale rekrutacji. Często zdarza się, że dział HR dostaje maila z CV (oraz rekomendacją) od współpracowników, którzy mają znajomych zainteresowanych tym stanowiskiem. Bardzo często rekruterzy dzwonią do osób z polecenia! Świat jest mega mały, zdziwisz się kogo ludzie mają w swoich kontaktach.

System jest sprawdzony – sam tak znalazłem pracę!

Powiesz „ale będę się narzucać” albo „to nieprofesjonalne” – no i? Profesjonalnie warto nic nie robić i nie pomagać szczęściu?

Chcesz zmienić pracę? Spróbuj, bo inni już tak robią!

Powodzenia i daj znać jeśli uda Ci się w ten sposób dostać na spotkanie!